AVRASYA'NIN LİDER MEDİKAL FUARI KAPILARINI AÇTI

T.C.  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş;

Medikal Malzeme ve tıbbı cihazda yerli üreticimizi destekliyoruz.
2023’te 200.000 kişilik hekim ordumuz olacak.
60.000 yataklı hastane zincirleri oluşturuyoruz.

22 Mart 2018 Avrasya Bölgesi’nin ve Türkiye’nin medikal alandaki en önemli buluşma platformu olan EXPOMED EURASIA Fuarı, 40 ülkeden 800’ün üzerinde marka ve marka temsilciliğinin katılımıyla 22 Mart Perşembe günü kapılarını açtı.
 
Fuarın açılış töreninde ev sahibi olarak Reed Tüyap Genel Müdürü Ali Muharremoğlu açılış konuşmasını yaptı. Muharremoğlu konuşmasında şunları söyledi;” Türkiye ve gelişmekte olan Avrasya bölgesindeki sağlık sektörünü tek çatı altında toplayan lider fuar Expomed'e hoş geldiniz. Bakanlığımızın  “Sağlıklı hayat tarzının benimsendiği ve herkesin sağlık hakkına kolayca eriştiği TÜRKİYE” vizyonu doğrultusunda sağlığa verilen önemin her geçen gün artması  ve doğru yönetilen sağlık politikaları ile birlikte gelişen sektörümüzde;  gerek kamu hastaneleri, gerekse özel hastanelere yapılan yatırımlar tüm dünyanın dikkatini üzerimize çekiyor.  Geldiğimiz noktada Expomed katılımcısı ve ziyaretçisi ile Avrasya bölgesinin lider fuarları arasına girdi.  25. yılımızda yeni bir rekora imza attık. Bir önceki yıla göre %17’lik  artış ile 30.000 metrekarelik sergi alanı büyüklüğüne ulaştık. 44 ülkeden 585 firma ve 800 ‘ün üzerinde marka ile bölgenin en etkili pazarlama platformu haline geldik. Bugün itibariyle online kayıtlarımıza baktığımızda %30 luk ziyaretçi artışını görüyoruz. 90 ülkeden 6.500’ü yabancı olmak üzere 38.000 sektör profesyonelinin ziyaretini bekliyoruz. Ekonomi Bakanlığımız,  DEIK ve TIKA işbirliği ile yıl boyunca temsilciliklerimiz ve acentalarımız aracılığıyla  Türkiye, Balkanlar, Kafkasya, Rusya, İran, Kuzey Afrika ve Orta Doğu’yu kapsayan  alım heyetleri  organize edilmiştir. Bu kapsamda 674’ü yurtdışı misafirimiz olmak üzere 1000’in üzerinde profesyoneli, sektör temsilcileri ile buluşturuyoruz. Bu yıl fuarımızda bir çok yenilikler var; Dünyada ve ülkemizde yükselişte olan OTC (Reçetesiz ürünler)  bu yıl ilk kez  6. ve 7. salonun fuaye girişinde ziyarete açılıyor Burada ana başlıklarıyla bahsettiğim birçok yeniliğin fuarımıza yapacağı olumlu katkıları hep beraber hissedeceğimizden eminim. Expomed 2018’in herkes için hayırlı ve bereketli bir fuar olmasını diliyorum.”  
 
Muharremoğlu ardından kürsüyü devralan T.C.  Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Eyüp Gümüş, sağlık sektöründeki son gelişmelere ve önem verdikleri üç konuya değindi. Gümüş; “Sağlık sektöründe insan kaynağı,  fiziki mekanlar ve sağlık cihazları üzerine çalışmalar yapıyoruz. Son 5 yılda ülkemizdeki hastaneleri yenilemeye başladık. Şehir hastaneleri başta olmak üzere bütün hastanelerimizi elden geçirdik. Bu çalışmalarımız son hız devam ediyor. 3 yıl sonra yenilenmesi gereken hastane kalmayacak. Bu çalışmalarımız doğrultusunda 60 bin yataklı hastane zincirleri oluşturuyoruz. İnsan kaynağı konusuna gelirsek, hekimlerimiz için büyük yatırımlar yapıyoruz. 2003’te 250 bin olan insan kaynağımız bugün 650 bini Sağlık Bakanlığı çalışanları olmak üzere 1 milyona ulaştı. 2023 yılında 200 bin kişilik bir hekim ordumuz olacak. Şu an görev yapan 80 bin pratisyen, 65 bin uzman hekimimiz var. Uzman hekim sayımızı 2023’te 100 bine çıkarmayı hedefliyoruz. Diğer önem verdiğimiz bir başka konu olan sağlık cihazları konusunda; ülkemizin ciddi bir cihaz kapasitesi var. Bu anlamda tüm sektörümüzü yerli alıma ve yerli üretime yönlendiriyoruz. 2015 yılının sonundan beri sağlık sektörünün yerelleşmesi için çalışıyoruz. Medikal malzeme ve tıbbı cihazda yerli üreticimizi destekliyoruz. Bunun haricinde Bakanlığımız ülkemizin sağlık sektörünün daha iyi gitmesi için hız kesmeden çalışmaya devam ediyor. ” dedi.
 
25 Mart 2018 tarihine kadar İstanbul’daki Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek medikal cihaz, ekipman ve teknolojilerin sergilendiği, medikal trendlerin ve bilimsel etkinliklerin takip edildiği Avrasya'nın lider fuarı Expomed Eurasia; Ortopedi ve Sarf Malzemeleri, Elektro Medikal Ekipman ve Medikal ve Laboratuvar Teknolojileri ile Hastane Yapı ve Tıbbi Tesis Yönetimi ve yeni eklene OTC (Reçetesiz Ürünler) olmak üzere 4 temel ürün grubuna göre ayrılan salonlarda ziyaretçilerini bekliyor. Dünyanın farklı noktalarından İstanbul’a gelecek olan alım heyetlerinin de buluşma noktası olan fuar, özellikle Orta Doğu, Balkanlar, Kuzey Afrika ve Türkî Cumhuriyetlerden İstanbul’a gelecek sektör temsilcilerini fuar katılımcılarıyla bir araya getiriyor. 25 Mart saat 16:00’a kadar açık olacak fuarı www.expomedistanbul.com adresinden ücretsiz e-davetiye alarak ziyaret edebilirsiniz.
 
ÖNCEKİ SAYFAYA GERİ DÖN